Chci koupit stavební pozemek
Také jste se rozhodli pořídit pozemek pro váš nový dům? Mějte na paměti, že nestačí jen běžný pozemek, ale je potřeba, aby se jednalo o pozemek určený k zástavbě, tedy o pozemek stavební. Nelze totiž stavět na pozemku, jenž je například určen jako zahrada nebo zemědělská půda. Je nutné pátrat jak na vlastní pěst na katastru nemovitostí, tak na místním stavebním a obecním úřadě. Co byste si rozhodně měli důsledně ověřit, na co se úředníků ptát?

Pokud máte sen o vlastním domku, vždy je samozřejmě důležité zajistit si místo, na kterém by měla vaše stavba stát. Mějte na paměti, že nestačí jen běžný pozemek, ale je potřeba, aby se jednalo o pozemek určený k zástavbě, tedy o pozemek stavební. Nelze totiž stavět na pozemku, jenž je například určen jako zahrada nebo zemědělská půda. Je nutné pátrat jak na vlastní pěst na katastru nemovitostí, tak na místním stavebním a obecním úřadě.
U koupě každého pozemku za účelem výstavby nemovitosti si musíme dávat pozor zejména na:
- Je prodávající majitelem, je více spolumajitelů a neváznou na pozemku právní vady?
- Je pozemek určený pro stavbu námi zamyšleného objektu?
- Je možné plánovanou stavbu napojit na sítě?
- Je zajištěna přístupová cesta na pozemek?
Katastr nemovitostí
V Listu vlastníka (LV) na katastru nemovitostí je uveden zejména způsob využití pozemku, jeho rozměry - geometrické určení, jméno majitele (případně spolumajitele, je-li majitelů více), nabývací titul majitele (popřípadě spoluvlastnický podíl majitele) a zdali je pozemek vázán věcným břemenem, zástavním právem či předkupním právem.
Věcné břemeno může být zřízeno jak ve prospěch pozemku, tak k jeho tíži. Věcná břemena se mohou týkat například sítí vedených přes pozemek a jejich přístupnosti. Problém může nastat i v případě, že se v okolí pozemku, který chcete koupit, plánuje v budoucnosti výstavba. I proto je dobré před koupí navštívit místní úřad a vyžádat si informace o stavebních aktivitách. Nikdo z vás určitě nechce, aby mu hned za domem procházela dálnice.
Je pozemek opravdu stavební – navštivte stavební i obecní úřad
- zda je pozemek určen k zástavbě (tedy jestli se jedná o tzv. stavební parcelu) není v řadě případů možno zjistit přímo z příslušného katastru nemovitostí,
- vždy se informujte především na místním stavebním úřadě, abyste zjistili určení konkrétního pozemku,
- pokud se nejedná o stavební pozemek, na příslušném stavebním úřadě je možno požádat o změnu v užívání pozemku například ze zemědělské půdy na stavební pozemek,
- stavební úřad změnu v užívání pozemku nemusí vždy povolit, tudíž není vhodné činit zásadnější stavební přípravy dříve, než by došlo k povolení dané změny,
- územní plán dané lokality pak spravují obecní či městské úřady, nebo odbory územního rozvoje příslušného okresního úřadu či stavební úřady, územní plány můžete najít i na internetu.
- v územním a regulačním plánu se dozvíme přípustný způsob využití pozemku a jeho okolí (zda na daném pozemku lze stavět, jaká je maximální zastavěná plocha a zda lze námi plánovaný, například z hlediska velikosti, tvaru střechy, dům postavit).
- zjistěte i plán budoucí výstavby komunikací, obchvatů, dálničních staveb a podobně.
Sítě a přístup
