Realitní zákon – úmysl dobrý, provedení pokulhává
Na Realitním zákonu (Zákonu o realitním zprostředkování) pracuje vláda ČR již 8 let. Lze tedy očekávat, že bude vypilovaný a revoluční. Ambice Realitního zákona je vytvořit bezpečný realitní trh a zvýšit kvalitu realitních služeb. Můžeme se těšit, že od ledna 2020 bude český realitní trh bezpečný, nabízející kvalitní služby? Nebo bude situace stejná jako dnes? Komu zákon pomůže a pro koho budou zákonná ustanovení likvidační?
Realitní zákon 2020 – Zákon o realitním zprostředkování
Za pár měsíců vstoupí Realitní zákon v platnost (projde-li navrhované, parlamentem schválené znění, přes Sněmovnu a podepíše jej prezident).
Koho by měl zákon chránit?
Zajistí opravdu bezpečný realitní trh?
Zamezí činnost nepoctivým realitním kancelářím?
Zkvalitní služby realitních makléřů?
Přinese výhody pro běžné občany?
Připravili jsme pro vás nový specializovaný web, na kterém najdete kompletní a aktuální informace související s Realitním zákonem – www.RealitniZakon.eu.
Realitní zákon – nenaplněná očekávání!?
Odborná i široká veřejnost si slibovala od Realitního zákona razantní řešení v otázce bezpečnosti a kvality realitních služeb, které nabízí realitní kanceláře potažmo realitní zprostředkovatelé (realitní makléři).
- Návrh znění Realitního zákona (Zákona o realitním zprostředkování) není zdaleka tak přísný a jednoznačný, tedy zcela určitě nepromění český realitní trh v bezpečné místo pro transakce v řádu miliónů korun.
- „Garážoví“ prodejci realit zůstávají, pro nové se situace trochu stíží.
- Kupní cenu můžete ukládat i v realitních kancelářích (ale ty vám to nemohou napřímo nabízet).
- Vzdělání nových makléřů bez kontroly – různé instituce, různý přístup, možné „dávačky za všimné“.
- Pojištění bude povinné, otázkou je, zda-li bude dostatečné.
Více o tom, co přináší Realitní zákon, se dočtete zde – na specializované webové stránce www.RealitniZakon.eu).
Realitní zákon – v čem mohl být lepší?
Transparentní certifikace, jednotná kritéria, povinnost všech absolvovat zkoušky, bez ohledu na to, jakou má daný realitní zprostředkovatel praxi.
Úplný zákaz úschovy peněz v realitní kanceláři pod vysokou sankcí.
Povinné pojištění odrážející velikost realitní kanceláře (dle počtu realitních zprostředkovatelů).
Seznam dokumentů, které musí předložit realitní zprostředkovatel klientovi (zájemci o koupi).
Více o tom, jak by se mohl zpřísnit Realitní zákon, najdete zde.
Stávající návrh Realitního zákona zcela jistě není očekávanou revolucí a maximální snahou o bezpečný realitní trh, snahou o maximálně kvalitní služby. Stávající návrh Realitního zákona je spíše „fajfkou“, kterou si vláda splnila úkol a po 8 letech „něco“ vydala, předložila, schválila. Česká republika nebude již na úrovni Rumunska co do regulace realitní činnosti, ale kvalita realitních služeb bude i nadále různorodá a bezpečnost realitních transakcí stále nízká.
Změní se realitní trh po roce 2020?
Změní, pravděpodobně i k lepšímu, ale bohužel při stávajícím návrhu Realitního zákona zůstanou zprostředkovatelé, kteří svou erudicí nebudou dosahovat ani poloviny požadované a všemi hledané kvality realitních služeb. Prodávající i kupující budou muset být o to více opatrní při výběru realitní kanceláře / realitního zprostředkovatele (makléře).
Ale i tak můžeme být rádi, že se vláda odhodlala pro nějaké změny, i když nejsou zrovna razantní. Vyčkejme tedy, zda nepřijdou ze strany zákonodárce ještě nějaké změny k lepšímu. Uvidíme pak, jak se s tím realitní trh popere a s jakým výsledkem.