Obsah vložil(a) Václav Kment
Nová možnost obrany proti „krádežím nemovitostí“ – poznámka spornosti
Přijetím nového občanského zákoníku došlo k posílení ochrany dobré víry těch osob, které nabývají vlastnické právo od osoby, která je sice v katastru nemovitostí zapsána jako vlastník, nicméně z důvodu předchozí vady nabývacího titulu (titulem se rozumí například kupní smlouva, tzn. kupní smlouva je nějakým způsobem vadná) fakticky vlastníkem není (zákon o takové osobě hovoří jako o „neoprávněném“).
Jaká jsou nejdůležitější nová práva a povinnosti nájemce dle nového občanského zákoníku?
V souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku, došlo k posílení práv mnoha subjektů. K zesílení některých práv došlo i v případě nájemců bytů. Na druhou stranu však nový občanský zákoník klade na nájemce větší odpovědnost, při prosazování jejich práv, což má vést k tomu, aby si nájemci svá práva lépe hlídali.
Jak řádně vypovědět nájem bytu podle občanského zákoníku?
Na rozdíl od výpovědi nájemního vztahu dle obecné úpravy (nájem jakékoli věci, vyjma nájmu bytu a domu a nájmu prostor sloužících k podnikání) která se neuplatní v případě nájmu bytu a domu, stanoví občanský zákoník pro výpověď nájmu bytu a domu jednoznačně přísnější podmínky. Nový OZ (od roku 2014) zcela zřetelně i nadále zachoval ochranu nájemce, ovšem v určitých případech vyžaduje jeho vyšší aktivitu při ochraně jeho práv.
Právo stavby – když budova není součástí pozemku
Jednou změn způsobených přijetím nového občanského zákoníku v roce 2014 je i pravidlo, že stavba je vždy součástí pozemku, na kterém stojí. Zákon tak výrazně omezuje možnost, aby vlastník pozemku a vlastník stavby byly dvě odlišné osoby. Aby však tento zákon mohl reflektovat všechny možné situace, ke kterým může v reálném životě docházet, zavedl v souvislosti s výše zmíněným pravidlem i nový institut, kterým je tzv. právo stavby.
Máte dotazy k registraci členství a potřebujete více informací?
Nabízíme ZDARMA maximum informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.
Zavoláme vámNapište námPovinnosti týkající se energetické náročnosti budov
Dne 1. ledna 2013 vstoupila v účinnost rozsáhlá novela zákona o hospodaření s energií (tzv. energetický zákon), která zásadním způsobem změnila povinnosti vlastníka v souvislosti s energetickou náročností budov.
Jaká jsou nejdůležitější nová práva a povinnosti pronajímatele dle nového občanského zákoníku?
Vzhledem k velkému množství změn, které v nájemních vztazích přinesl nový občanský zákoník, je nutné si dát pozor, zda mezi těmito změnami nejsou i nová práva, ale zejména nové povinnosti, které by měl pronajímatel bytu dodržovat.
Jak je to s povinností energetické náročnosti budov
Kdo musí opatřit budovu energetickým štítkem? Jaké jsou další povinnosti v oblasti hospodaření s energií? Jaké hrozí sankce těm, kteří nemají průkaz energetické náročnosti budov?
