Co se stane s cenou nemovitostí, když úroky hypotečních úvěrů podraží?
Nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, vysoká poptávka po rezidenčních nemovitostech a nárůst nových developerských projektů. Toto jsou aktuálně velmi frekventovaná témata. Dobré je se však zamyslet nad tím, co se stane s cenou nemovitostí v případě, že úroky hypotečních úvěrů podraží či banky zpřísní podmínky poskytování hypotečních úvěrů?
Nabídkové ceny rezidenčních nemovitosti jsou do určité míry odrazem vývoje úrokových sazeb na finančním trhu. Obecně lze označit za platný následující vzorec. V případě růstu úrokových sazeb dochází, i když s určitým časovým odstupem, k růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů, čímž dochází ke zdražení na straně poptávky. Toto zdražení hypotečních úvěrů má pak za důsledek nižší poptávku po rezidenčních nemovitostech, čímž jsou prodávající nuceni ke snížení nabídkové ceny a nastává tak snížení cen nemovitostí na trhu.
Podobný dopad platí i v opačném případě. Tedy, když dochází k obecnému snižování úrokových sazeb, tak následně klesající sazby hypotečních úvěrů. Nižší úrokové sazby přilákají více klientů do bank, a o koupi rezidenčních nemovitostí je vyšší zájem, což má za následek zvyšování nabídkových cen na trhu s nemovitostmi.
Je nutné dodat, že tento celý proces změn nabídkových cen rezidenčních nemovitostí trvá v řádech jednotek týdnů až jednotek měsíců a nastává až v případě výraznějšího pohybu úrokových sazeb.
Kdyby došlo k výraznému zpřísnění podmínek hypotečních úvěrů, čímž by se výrazně snížila jejich dostupnost, pak by se opět mohl opakovat první scénář, tj. pokles cen nemovitostí. Tato varianta se v současné situaci na českém trhu nejeví jako příliš pravděpodobná, protože portfolio českých bank je dle ČNB v pořádku a nic nenasvědčuje zásadnímu omezení trhu s hypotečními úvěry.