Co vše je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu – II. část
V první části článku Věci, které je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu - I. část jste se dočetli o šesti základních prvcích, které je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu. V tomto článku uvádíme další kroky, které byste neměli vynechat před koupí, neboť každá z nich může mít výrazný dopad na cenu nemovitosti, případně se její oprava či rekonstrukce může značně prodražit.
V článku Věci, které je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu jsme vám přinesli prvních šest kroků, na které byste se před koupí měli zaměřit:
1/ Ověřte si výměru nemovitosti
2/ Zaměřte se na praskliny v nosných konstrukcích
3/ Prozkoumejte možné zatékání z balkonu, lodžie či terasy
4/ Zjistěte stav střechy a klempířských prvků
5/ Sledujte stopy pronikání vlhkosti
6/ Prověřte tepelné izolace
A nyní se pojďme podívat na další body, které byste před koupí neměli opomenout:
7/ Zaměřte se na stav elektroinstalace
Další zásadní položkou z hlediska ceny opravy a možných následků v případě poruchy je elektroinstalace. Rizikové jsou zejména dodatečné úpravy a částečné rekonstrukce, kdy často vznikají kombinace měděných a hliníkových rozvodů. Prvním krokem při kontrole elektroinstalací je otevření jističové skříňky – zjistíte stav jističů (měli by být přehledně popsané) a ověříte, zda je instalován proudový chránič. Je vhodné též od prodávajícího vyžádat revize k provedeným úpravám vnitřních instalací.
8/ Prověřte topný systém
Zastaralý topný systém nebo systém s nevhodně zvoleným zdrojem energie se značně prodraží na provozních nákladech. Doporučujeme se při kontrole zaměřit na stáří topného systému, prováděný servis kotle (zaznamenaný v servisní knize), osazení termostatických hlavic a případně měřidel na radiátorech. Nechte si od prodávajícího předložit účty za energie za poslední 3 roky, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení po první topné sezóně.
9/ Promyslete, zda Vám vyhovuje stávající kuchyně a koupelna
Důležité je zvážit, zda je stávající kuchyně a koupelna vyhovující jak dispozičním řešením, tak vybavením - případná rekonstrukce vyjde na několik set tisíc korun. V kuchyni je vhodné věnovat pozornost (kromě kuchyňské linky) zejména podlahám - nevhodně zvolená podlahová krytina se snadno poškodí. V koupelně se zaměřte na stav obkladů a dlažby, jejich případná výměna je mnohem náročnější než osazení nových zařizovacích předmětů.
10/ Zjistěte, v jakém stavu jsou okna
Při prohlídce nemovitosti nelze vynechat stav oken – doporučujeme ověřit, zda jdou všechna okna správně otevřít/zavřít a vyhodnotit případná poškození rámů vlivem povětrnostních podmínek. Tepelně-izolační vlastnosti oken zjistíte z popisku na rámečku uvnitř dvojskla, pokud okna dvojskla nemají, jsou z hlediska tepelné ochrany budov nevyhovující. Výměna nebo kompletní repase takových oken se pohybuje ve vyšších desítkách tisíc za byt či každé patro RD.
11/ Nezapomeňte na vstupní dveře
Zatímco vnitřní dveře jsou do značné míry estetickou záležitostí, u vstupních dveří je nutné prověřit jejich tepleně-izolační, protipožární a bezpečnostní parametry. Případná výměna nevyhovujících vstupních dveří za nové bezpečnostní vyjde na několik desítek tisíc korun.