Daň z nabytí nemovitých věcí – co lze čekat po novelizaci?
Od 1.11.2016 nastane účinnost nové úpravy daně z nabytí nemovitých věcí. Co to znamená a jaké to bude mít dopady pro kupující a prodávající? Jak moc může tato novelizace ovlivnit realitní trh v České republice? Věděli jste například, že tato daň přestane být součástí kupní ceny?
Co změna znamená pro členy realitní transakce?
Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% sjednané ceny, resp. hodnoty nemovitosti je nutné odvést státu při každém převodu vlastnictví (dříve se tato daň nazývala daň z převodu nemovitostí, nezaměňovat s daní z nemovitosti, kterou odvádí každoročně vlastník nemovitosti). Zásadní změna, která nyní nastává, spočívá v tom, že poplatníkem této daně již bude moci být pouze kupující. Doposud byl poplatníkem prodávající, a bylo si také možno sjednat ve smlouvě, že poplatníkem bude druhá smluvní strana. Možnost změny osoby poplatníka již nebude možná.
Odpadne také ručení za platbu daně, která zatěžovala kupujícího. Proto se často částka daně předem skládala do úschovy a byla po předložení podaného daňového přiznání vyplácena přímo příslušnému finančnímu úřadu. Toto opatřeni s novou úpravou ztratí smysl.
Daň navíc přestane být součástí kupní ceny. Toto bude mít dopady, které si ukážeme dále spolu s dalšími souvislostmi.