Financování bytu - novostavby
Nedílnou a velmi podstatnou součástí koupě bytu je promyslet financování nového vysněného bydlení. Jedno je jisté, bez peněz rozhodně nic nepořídíme. Mělo by být pravidlem, že se otázka financování a případně vaše konkrétní finanční možnosti řeší již na počátku celé fáze hledání nového bydlení. Velice často se však stává, že si lidé ověří až těsně před nebo po podepsání rezervační smlouvy, že jejich finanční možnosti bohužel na jejich vybrané bydlení nedosahují. Jsou s tím spojené starosti navíc, mnohdy musí lidé zaplatit i smluvenou pokutu. Pokud nemáte připravenou hotovost na úhradu celé kupní ceny, existuje více způsobů, jak vyřešit financování koupě. Ptáte se, které to jsou?
Pokud jste v situaci, že již aktivně hledáte byt, tak na základě zhlédnutých nabídek si můžete udělat představu o stávajících cenách bytů, které by mohly odpovídat vašim představám. Nabízí se otázka, jak chcete, resp. jak jste schopni financovat koupi vašeho vysněného bytu.
Jednoznačně už v tuto chvíli je nutné začít řešit otázku financování. Často se bohužel stává, že lidé až před podpisem (v tom lepším případě), nebo dokonce až po podpisu rezervační smlouvy zjistí, že financování v potřebné výši nebudou schopni zajistit. Čelí pak zbytečně vysoké sankci za to, že nedokázali finanční prostředky zajistit včas a v požadované výši.
Jak si můžete zajistit financování s předstihem?
Financování v hotovosti
Jste-li v situaci, že již máte nebo výhledově do několika týdnů budete mít finanční prostředky připravené v hotovosti, celý proces tak pro vás bude podstatně jednoduší. Vyhnete se často zdlouhavým jednáním v bankám či s finančními poradci.
Financování na úvěr
Jestliže jste se rozhodli nebo jste nuceni využít služeb finančního ústavu (hypoteční banky či stavební spořitelny), budete čelit zkoumání, zda jako žadatel o úvěr vyhovujete po všech směrech, zejména po stránce bonitní (uznatelné příjmy, výdaje a s výdaji související životní minima osob). Podstatná je také rychlost schvalovací procesu, např. většina hypotečních bank zvládne schválení a následné vyčerpání rychleji než většina stavebních spořitelen.
Především musíte učinit zásadnímu rozhodnutí, zda financovat koupi hypotečním úvěrem, řádným úvěrem od stavební spořitelny či překlenovacím úvěrem od stavební spořitelny. Jiné parametry bude mít financování hypotékou, buď klasickou, kde jsou úrokové sazby obnovovány po smluvené době fixace nebo speciálnějšími produkty s možností vkládat mimořádné splátky nebo zcela doplatit úvěr bez sankcí i mimo změnu období fixace.
Jiná situace nastává u stavebních spořitelen, které bývají konzervativnější, výhodou však zůstávají garantované úrokové sazby řádného úvěru, u překlenovacího úvěru mohou být také garantované po celou dobu splatnosti nebo mohou být fixovány po určité období (stejně jako u hypotéky). Vložení mimořádné úložky a zcela doplatit řádný úvěr je možno kdykoliv bez sankcí.
V případě úplného doplacení ve fázi překlenovacího úvěru je situace pestřejší, sankce jsou od nuly přes poplatky snesitelné až po extrémně vysoké, kdy už se předčasně doplatit z finančního hlediska nevyplatí.
Odhad kupovaného bytu
Odhad kupovaného bytu lze zcela doporučit (banky ho vyžadují) a musíte ho zajistit, dříve než podepíšete rezervační smlouvu. Na jeho základě zjistíte konkrétní podmínky toho, kolik financí dostanete a při jaké úrokové sazbě. Může se stát i to, že odhad ukáže, že na byt nedosáhnete vůbec.
Samotný odhad samozřejmě není zdarma a může vyjít na cca 3 – 5 tisíc korun. Pokud se ukáže na několika odhadech různých bytů, že na byt prostě nedosáhnete, je třeba začít hledat v jiných cenových hladinách. Každopádně vždy lépe obětovat pár tisíc, než desetitisícové sankce za výpověď rezervační smlouvy.
Rozhodnutí může být i kombinované