Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Jak banky posuzují žadatele o hypoteční úvěr?

Podíváme-li se na žadatele o úvěr z pohledu banky, tak je několik důležitých parametrů, na které banky dávají důraz.

Podíváme-li se na žadatele o úvěr z pohledu banky, tak je několik důležitých parametrů, na které banky dávají důraz.


1. Vzdělání – čím nižší vzdělání, tím je nižší pravděpodobnost získání hypotečního úvěru, neboť banky vyhodnocují nízké vzdělání jako riziko a menší uplatnění na trhu práce. A naopak, čím vyšší vzdělání, tím větší pravděpodobnost na získání hypotečního úvěru. (opět to souvisí s uplatněním na trhu práce).

2. Věk – banky upřednostňují klienty v produktivním věku, tedy od cca 27 let a výše. U těchto klientů je vyšší pravděpodobnost na získání hypotečního úvěru. U mladších žadatelů je pravděpodobnost o poznání nižší a starší žadatelé jsou zase omezeni maximální délkou splatnosti hypotečního úvěru (většina bank akceptuje splacení do 70 ti let).

3. Příjmy – z nelogických důvodů mají banky radši jako klienty zaměstnance. U těch se příjem vypočítá jednoduše zprůměrováním čisté mzdy za určité období. U podnikatelů to je o poznání horší, příjem se obvykle počítá dle předložených daňových přiznání, a pokud je klient optimalizuje, pak je příjem z pohledu banky nízký a pravděpodobnost získání hypotečního úvěru je také velmi nízká.

4. Rodinný stav – větší pravděpodobnost na získání úvěru je vždy, když žádáte o úvěr se spolužadatelem.

5. Délka pracovního poměru, délka podnikání - čím déle jste zaměstnaní u jedné společnosti, tím vyšší pravděpodobnost získání hypotečníhu úvěru máte. Pokud jste ve zkušební anebo výpovědní lhůtě, tak pak je to téměř bez šance. U podnikatelů platí, že banky chtějí obvykle historii podnikání minimálně 1 až 2 roky.

Existují i další parametry, které banky zkoumají (jako například lokalita bydliště žadatele, kde výhodu mají žadatelé z větších měst), ale výše uvedené body jsou pro banku ty nejzásadnější.

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
Téměř každý pronajímatel za dobu pronajímání svého bytu čelí situaci, kdy měl nájemce ve stanovený termín zaplatit nájemné a zálohy na služby, ale neudělal to. Někteří vyčkávají do dalšího měsíce s nadějí, že nájemce dlužné nájemné uhradí ...
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
Mistrovství v investování do realit
Ken McElroy, autor bestselleru ABC investování do realit, přichází s úžasnou knihou, ve které odkrývá kroky na cestě k celkové finanční svobodě. Ukazuje důležitá ponaučení a informace, které ...
274 Kč 270 Kč
Detail
PRODEJ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v družstevním vlastnictví (DV) a chcete ho prodávat (resp. převést svůj družstevní podíl) bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který ...
500 Kč 300 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 800 Kč 4 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace