Jak pronajímat nemovitost (byt)
Pronajímání nemovitostí je disciplína sama o sobě a není to jen tak ji zvládnout na 100%. S pronajímáním nemovitostí se váže několik problémů a otázek, jako je např.: Jak určit výši nájmu? Jak zajistit, abych neměl problémového nájemníka? Vybavený byt nebo prázdný? Jakou smlouvu uzavřít? Jak a kde nájemníka vůbec sehnat? … apod.

Obecně lze říci, že trh s nájemním bydlením je relativně pružný a pokud je vše nastaveno správně (cena nájmu a prezentace), dobrého nájemníka bychom měli získat nejpozději do 1 měsíce od začátku inzerce, v některých lokalitách klidně i do týdne. Použil jsem sousloví „dobrého nájemníka“ zcela záměrně, část zájemců o byt budou neplatiči či jinak problémoví lidé, ti totiž mění bydlení celkem často a potkáváme se s nimi také tedy často.
Kvalita nájemníka
Problémovost nájemníků se odlišuje podle lokality. V jaké lokalitě máme nemovitost, takoví potencionální nájemníci nám budou chodit na prohlídky. Máme-li byt v problémové lokalitě, budou nám chodit na prohlídky spíše problémoví zájemci, máme-li byt v lukrativní lokalitě, většina zájemců budou solidní (určitě ne však všichni!).
Jak připravit byt k pronájmu?
Zcela jistě musí být nemovitost na pronájem čistá (vymalovaná, uklizená, umytá okna, podlahy, kuchyňská linka atp.) a funkční (žádné kapající kohoutky, ucpaný záchod či nefungující světla). Zda je po luxusní rekonstrukci, v dobrém či původním stavu není důležité, vše má svého nájemníka a zároveň svou cenu nájmu. Je to otázka kalkulace, abychom se rozhodli, zda má smysl do nemovitosti investovat.
Velké rekonstrukce nebo jen lehké úpravy?
