Jaké budou ceny nemovitostí v roce ohnivého kohouta?
Když se řekne ohnivý kohout, nemíváme z toho v realitní branži dobrý pocit, hned se ohlížíme po šanonech, jestli máme zaplacené pojistky proti požáru. Horoskop je ale neúprosný, podle toho čínského je nadcházející rok 2017 ve znamení ohnivého kohouta, tak se pojďme podívat, jak moc nám bude horko.
Nemovitosti jsou v Česku žhavé téma už delší dobu. Posledních několik let zaznamenáváme razantní růst jejich hodnoty a loňský rok přidal několik větších i menších legislativních revolucí s dopady mimo jiné na hypoteční trh, který byl zatím k zájemcům o nemovitosti bezprecedentně vstřícný. A tak je pochopitelná otázka, co přinese právě začínající rok 2017. Je to ovšem otázka komplexní a je účelné rozložit ji na několik dílčích podotázek.
Tady jsou, odpovědi následují níže:
- Bude hodnota nemovitostí dál stoupat, nebo přijde ochlazení?
- Jaké trendy ovládnou nemovitostní trh?
- Jaké změny nás čekají v pronájmech?
- Jak se budou vyvíjet hypotéky?
- Jaká jsou největší známá rizika?
Ceny nemovitostí budou růst i v roce 2017
Často se setkáváme s názorem, že ceny nemovitostí rostou, protože jsou nízké úrokové sazby hypoték. Úrokové sazby samozřejmě mají na nemovitostní trh vliv, zdaleka nejpodstatnější pro růst i pokles cen je celkový hospodářský vývoj. Pokud je vysoká zaměstnanost, rostou mzdy, lidé se nebojí ztráty práce – pokud by ji ztratili, najdou hned novou –, podnikatelé vydělávají, zkrátka pokud společnost celkově vidí svoji finanční budoucnost pozitivně, nebojí se zadlužovat a kupovat nemovitosti. A vysoká poptávka táhne ceny nahoru.
Když se podíváme zpátky, tak třeba v letech 2007 a 2008 ceny nemovitostí rostly, ačkoli zároveň stoupaly i úroky hypoték, a to ze 4,3 procenta v lednu 2007 až na 5,7 procenta v prosinci 2008. Lidé tedy jsou ochotni kupovat nemovitosti, i když jdou hypotéky nahoru, musí to ale být v období ekonomického růstu. Obdobně to platí i u změny plátce daně z nabytí, která znamenala de facto zdražení nemovitostí o 4% přes, nákupní apetit stále trvá. Nízké sazby hypoték, jaké známe z posledních let, ale pochopitelně nákupní apetit povzbuzují a zvyšují i potenciál růstu.
Pro ilustraci uvádím srovnání, za kolik šlo koupit panelový byt 3+1 na průměrném sídlišti v Praze v roce 2008, kdy byl trh na svém vrcholu, kolik za takový byt kupující zaplatil v roce 2016 a jaká bude výše splátky hypotéky v obou případech.
S ohledem na výšku splátky hypotéky, jsou dnes ceny nemovitostí příznivější než v roce 2008. K tomu vzrostla od roku 2008 výše průměrných příjmů, z 22 691 korun na dnešních 27 220 korun. V případě zachování ekonomického růstu je tedy prostor pro zvýšení cen nemovitostí ještě velký.