Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Kdy je možné mít na chatě či chalupě trvalý pobyt?

Jestliže se rozhodnete pro celoroční využití vašeho rekreačního objektu, časem zřejmě dospějete k rozhodnutí, změnit si váš trvalý pobyt právě na onu chatu či chalupu. Co byste měli vědět, když se vzdáte bydliště ve městě a chcete změnit trvalý pobyt? Víte například, kdy je objektu uděleno číslo evidenční a kdy popisné, a na základě čeho jsou udělovány a kým?

Seriál - koupě chaty
Rekreační objekty a jejich specifika
Kdo a proč si je pořizuje
Na co si dát pozor při koupi
Financování koupě
Kolik stojí provoz
Rekreační objekt k celoročnímu bydlení
Trvalý pobyt
Jak zkolaudovat

Jestliže se rozhodnete pro celoroční využití vašeho rekreačního objektu, časem zřejmě dospějete k rozhodnutí, změnit si váš trvalý pobyt právě na onu chatu či chalupu. Co byste měli vědět, když se vzdáte bydliště ve městě a chcete změnit trvalý pobyt?

Trvalý pobyt a jeho právní úprava

Trvalý pobyt je upraven v § 10 zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a o rodných číslech ve znění pozdějších předpisů.

Dle výše uvedeného zákona: „Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního předpisu (vyhl. č. 326/2000 Sb.) označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem, a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.

Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu dle předchozího odstavce ani k vlastníkovi nemovitosti. Pokud váš rekreační objekt odpovídá výše uvedené citaci zákona, není žádný problém přihlásit se zde k trvalému pobytu.

Pokud to však nelze, je možné přihlásit se k trvalému pobytu na místně příslušném obecním úřadu nebo nechat objekt k trvalému pobytu zkolaudovat.

Číslo popisné vs. evidenční

Jak bylo zmíněno, dle zákona můžete mít místo svého trvalého pobytu jen jedno a to v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem, a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Kdy je však uděleno číslo evidenční a kdy popisné, a na základě čeho jsou udělovány a kým?

  • Číslo popisné bude budově přiděleno v případě, že se jedná o budovu určenou k bydlení nebo k jinému účelu, o němž je rozhodnuto na základě kolaudačního rozhodnutí.

  • Číslo evidenční je přiděleno v případech, že se jedná o budovy určené pro rodinnou rekreaci, budovy dočasného charakteru či další budovy nevyžadující stavební povolení ani ohlášení s výjimkou např. zimních zahrad a skleníků do 40 m² zastavěné plochy.

  • Čísla popisná a evidenční přiděluje obecní úřad v případě nově vzniklé budovy na žádost stavebního úřadu na základě kolaudačního rozhodnutí či na žádost vlastníka, který přiloží: geometrický plán a doklad, který osvědčuje, že budova byla uvedena do užívání.

Jak již bylo řečeno, bydlet lze jen v budovách určených k bydlení, individuální rekreaci či ubytování, byť by měly pouze číslo evidenční. Zda se v budově dá trvale bydlet, vám sdělí na příslušném obecním úřadu, případně vám poradí, co by bylo potřeba provést za změny, aby ke změně užívání mohlo dojít.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - stavebně-technická
Stavebně-technickou konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našimi odbornými specialisty, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky v oblasti stavebně-technické.
1 650 Kč 1 500 Kč
Detail
Osobní finance - řízení financí pro každého
Zorientujte se ve vlastních financích! V knize se dozvíte, co je důležité při finančním plánování a na co je potřeba dát si pozor. Získáte rady, jak nedělat hloupé začátečnické chyby a zbytečně se nepřipravovat o peníze.
318 Kč 299 Kč
Detail
Sousedská práva podle nového OZ
Praktická příručka se zabývá právy a povinnostmi sousedů podle nového občanského zákoníku, který upravuje sousedské vztahy v porovnání se starým občanským zákoníkem podrobněji a v mnoha ohledech jinak. Kniha je zároveň průvodcem věcnými právy ...
472 Kč 450 Kč
Detail
PRODEJ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v družstevním vlastnictví (DV) a chcete ho prodávat (resp. převést svůj družstevní podíl) bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který ...
500 Kč 300 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace