Kdy je možné mít na chatě či chalupě trvalý pobyt?
Jestliže se rozhodnete pro celoroční využití vašeho rekreačního objektu, časem zřejmě dospějete k rozhodnutí, změnit si váš trvalý pobyt právě na onu chatu či chalupu. Co byste měli vědět, když se vzdáte bydliště ve městě a chcete změnit trvalý pobyt? Víte například, kdy je objektu uděleno číslo evidenční a kdy popisné, a na základě čeho jsou udělovány a kým?
Jestliže se rozhodnete pro celoroční využití vašeho rekreačního objektu, časem zřejmě dospějete k rozhodnutí, změnit si váš trvalý pobyt právě na onu chatu či chalupu. Co byste měli vědět, když se vzdáte bydliště ve městě a chcete změnit trvalý pobyt?
Trvalý pobyt a jeho právní úprava
Trvalý pobyt je upraven v § 10 zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a o rodných číslech ve znění pozdějších předpisů.
Dle výše uvedeného zákona: „Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního předpisu (vyhl. č. 326/2000 Sb.) označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem, a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu dle předchozího odstavce ani k vlastníkovi nemovitosti. Pokud váš rekreační objekt odpovídá výše uvedené citaci zákona, není žádný problém přihlásit se zde k trvalému pobytu.
Pokud to však nelze, je možné přihlásit se k trvalému pobytu na místně příslušném obecním úřadu nebo nechat objekt k trvalému pobytu zkolaudovat.
Číslo popisné vs. evidenční
Jak bylo zmíněno, dle zákona můžete mít místo svého trvalého pobytu jen jedno a to v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem, a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Kdy je však uděleno číslo evidenční a kdy popisné, a na základě čeho jsou udělovány a kým?
-
Číslo popisné bude budově přiděleno v případě, že se jedná o budovu určenou k bydlení nebo k jinému účelu, o němž je rozhodnuto na základě kolaudačního rozhodnutí.
-
Číslo evidenční je přiděleno v případech, že se jedná o budovy určené pro rodinnou rekreaci, budovy dočasného charakteru či další budovy nevyžadující stavební povolení ani ohlášení s výjimkou např. zimních zahrad a skleníků do 40 m² zastavěné plochy.
-
Čísla popisná a evidenční přiděluje obecní úřad v případě nově vzniklé budovy na žádost stavebního úřadu na základě kolaudačního rozhodnutí či na žádost vlastníka, který přiloží: geometrický plán a doklad, který osvědčuje, že budova byla uvedena do užívání.
Jak již bylo řečeno, bydlet lze jen v budovách určených k bydlení, individuální rekreaci či ubytování, byť by měly pouze číslo evidenční. Zda se v budově dá trvale bydlet, vám sdělí na příslušném obecním úřadu, případně vám poradí, co by bylo potřeba provést za změny, aby ke změně užívání mohlo dojít.