Konečně je tu Asociace, která se rozhodla pomáhat běžným lidem při realitních transakcích
Česká republika je jedna z mála zemí v Evropské unii, kde není činnost realitních kanceláří potažmo realitních zprostředkovatelů (makléřů) nijak regulována. Přesto je realitní trh významným trhem co do počtu realitních transakcí a objemu obchodovaných peněz. Není potom divu, že máme v naší zemi nejvíce realitních makléřů na počet obyvatel v celé Evropě. Jejich kvalita se však diametrálně liší.

V roce 2015 byla založena Česká asociace pro nemovitosti, z.s. (nezisková organizace) dále jen CAPNE, která si vzala za cíl pomáhat běžným lidem při realitních transakcích. V obecné rovině se postupně snaží zkvalitnit trh nemovitostí v České republice.
„Často se na nás obracejí lidé s žádostí o pomoc, ale bývá zpravidla pozdě – chybu udělali již na počátku procesu a ta se pak s nimi vleče až do konce. Proto jsme připravili specializované portály, v rámci kterých nabízíme občanům komplexní informace (seriózní a nestranné). Na nich je pak rozhodnutí, zda se vrhnou na realitní transakci sami či za pomoci realitních expertů. Pro nás je důležité to, aby lidé věděli na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Bydlení je základní lidskou potřebou, proto by měla být realitní transakce bezpečná a efektivní, v optimálním případě i příjemná“ říká autor myšlenky a předseda CAPNE Ing. Tomáš Peterka.
Jaký je cíl CAPNE?
Cílem CAPNE je zkvalitnit trh nemovitostí v České republice. Každý, kdo vstupuje do realitní transakce (nákup, prodej, pronájem), by měl být velmi dobře informovaný a znát všechny aspekty – jenom tak se může správně rozhodnout a projít celou realitní transakcí bezpečně a efektivně. „Je nutné si uvědomit, že koupě či prodej nemovitosti není jednoduchým procesem. Vstupuje do něj mnoho proměnných, jde o velké finanční částky, stěhování, nové začátky, úvazky bance na mnoho let.“ říká předseda CAPNE Ing. Tomáš Peterka.
CAPNE proto sestavila tým odborníků z řad renomovaných advokátních kanceláří, nezávislých realitních expertů, finančních a daňových specialistů, stavebních inženýrů, zkušených investorů, a pronajímatelů, apod. Snahy CAPNE podpořily i oborové organizace jako Komora daňových poradců, Asociace finančních poradců ČR, Asociace inspektorů nemovitostí apod. Tito odborníci pak pomáhají tvořit obsah portálu CAPNE.cz, odpovídají na dotazy registrovaných členů, snaží se pomáhat zkvalitnit trh nemovitostí v České republice.
Co nabízí CAPNE registrovaným členům?
Registrovaní členové na specializovaných portálech najdou informace (aktuality, články, tipy, rady), průvodce, garantované vzorové smlouvy a související dokumenty, nástroje jako např. lustrace, možnost dotazovat se ZDARMA odborníků z oboru, vzdělávat se na kurzech a seminářích, využívat doplňkové služby z e-shopu. Toto vše vede k větší informovanosti, větší jistotě a zodpovědnosti.
Dnešní stále velmi nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů přímo vybízí ke koupi nemovitosti – díky tomu stále realitní trh žije a dává lidem možnost pořídit vysněnou nemovitost. Ale i zvýšená poptávka po nemovitostech mění způsob a možnosti prodeje resp. koupě. K tomu se přidávají změny v legislativě. Proto je velmi důležité znát všechny aspekty pro následnou bezpečnou a efektivní realitní transakci.
Oslovili jsme primátory a starosty, velké zaměstnavatele s žádostí pomoci nám šířit informaci o bezpečných realitních transakcích. Nyní se obracíme přímo na vlastníky nemovitostí, tedy prodávající, kupující a pronajímatele.
Vytvořili jsme i specializovaný portál www.UzitecneKontakty.cz, v rámci kterého najdou lidé vybrané a prověřené lokální partnery pro dotažení realitní transakce (právníky, odhadce, realitní kanceláře, úklidové formy, stěhováky, hodinové manžele apod.).
„Pevně věřím, že úsilí nás a našich partnerů přivede zodpovědné vlastníky nemovitostí (prodávající, kupující a pronajímatele) na bezpečnou cestu, kterou jim nabízíme. Informovanost a preventivní kroky jsou vždy efektivnější než neznalost a řešení následných problémů.“ říká předseda CAPNE Ing. Tomáš Peterka.
Poslechněte si krátkou reportáž na rádiu Radiožurnál.
Aktualizace článku: 8.2.2017
