Porostou ceny nemovitostí v roce 2021? – nebo začnou strmě padat?
Odhady vývoje cen nemovitostí jsou zpravidla dány určitými zákonitostmi, měřitelnými ukazateli a odrážejí často celkovou ekonomickou situaci v zemi. Odhady cen nemovitostí v roce 2020 byly diametrálně jiné: byl očekáván pokles cen nemovitostí a menší zájem o hypoteční úvěry. Ve skutečnosti padaly rekordy u sjednaných úvěrů, ceny nemovitostí dále rostly. A jak to bude v roce 2021?
Ceny nemovitostí v roce 2020
Ceny nemovitostí zpravidla vytváří sám realitní trh a ten je ovlivněn mnoha faktory – celková ekonomická situace v zemi, zásahy ČNB a tím i dostupnost hypotečních úvěrů a výše úroků, úroveň nezaměstnanosti, HDP, inflace, a další měřitelné ukazatele. Proto každý rok ekonomové a realitní experti odhadují, co se bude dít s cenami nemovitostí v nadcházejícím roce, odhadují vývoj a tím i trochu vytvářejí celkovou atmosféru na realitním trhu.
Mnoho odborníků se shodlo, hned při náznacích pandemie koronaviru Covid-19, na tom, že díky podružným efektům, které přináší pandemie a s ní související očekávaná ekonomická krize, začne zájem o nemovitosti klesat a tím se začne snižovat i jejich cena. Do karet jim hrála předchozí zkušenost z roku 2009, kdy se zhoršovala dostupnost hypotečních úvěrů.
Tedy všichni ti, kteří v lednu 2020 předpovídali realitnímu trhu poklidný průběh bez větších výkyvů s tendencí stabilizace, případně lokálního mírného růstu se mýlili. Mýlili se i to, kteří po jarním koronavirovém lockdownu odhadovali pokles cen nemovitostí, přitvrzení bank co do poskytování nových hypotečních úvěrů.
Proč ceny nemovitostí neklesaly?
Největší hybnou silou je na realitním trhu vždy poptávka a nabídka nemovitostí. Pokud je poptávka vyšší než nabídka, ceny nemovitostí rostou. V roce 2020 byla právě vyšší poptávka po nemovitostech, podpořena nízkými úrokovými sazbami příčinou růstu cen nemovitostí byť celková ekonomická situace, způsobená pandemií koronaviru, měla opačný směr a odborníci se shodli na to, že lidé nebudou investovat a podrží si finance „na horší časy“.
Vláda v boji proti pandemii chtěla ekonomice, a v konečném důsledku i lidem, pomoci a zrušila daň z nabytí nemovitosti ve výši 4%. K tomu ČNB (Česká národní banka) uvolnila limity a banky začaly nabízet hypoteční úvěry až do výše 90% kupní ceny.
Od roku 2009 nebyla lepší situace na pořízení nemovitosti. Kdo vyčkával anebo nesplňoval podmínky, měl v roce 2020 nejlepší možnost nemovitost pořídit. Navíc strach ze ztráty zaměstnání a tím definitivní problém při splnění podmínek získání hypotečního úvěru byl rovněž impulzem ke koupi.
Investice do nemovitosti je vnímána vždy jako nejjistější investice, kor v této nejisté a nepředvídatelné době. Na toto hřeší i spekulanti s nemovitostmi a ve velkém nakupují.
V roce 2020 byl sjednán největší objem hypotečních úvěrů, překročil hranici 250 miliard korun. I stavební spořitelny vykázaly rekordní objemy sjednaných smluv na bydlení za posledních 10 let.