První prohlídka bytu - koupě bytu v osobním vlastnictví
A je to tady! První prohlídka vašeho potencionálního bydlení! Jak ji absolvovat správně, abyste měli opravdu veškeré informace ucelené? Určitě je lepší, když prohlídku absolvujete individuálně, a ne v kolektivu. Budete tak mít více času vše důkladně probrat s prodávajícím a vyptat se ho na všechny detaily, které vás zajímají. Nezapomeňte se mít své emoce pod kontrolou a zapojit selský rozum. Čeho všeho byste si měli všímat při prohlídce bytu, abyste posléze nebyli nepříjemně překvapeni? Co všechno je dobré vědět, abyste později nelitovali?

Pokud jste již v situaci, že vámi vyhlédnutý byt jste si prověřili jak po telefonu s majitelem (případně makléřem), tak po internetu především na katastru nemovitostí a stále se vám byt zamlouvá, je vhodný čas si domluvit s prodávajícím osobní prohlídku bytu. Ideální bude, pokud se dohodnete na individuální prohlídce, budete tak mít mnohem více prostoru a klidu na prozkoumání bytu a dotazy, než byste měli při prohlídce kolektivní (s více zájemci najednou).
Na prohlídku si s sebou nezapomeňte vzít poznámky (kontrolní seznam) zaznamenané během telefonátu s majitelem. Před prohlídkou si sami v sobě ujasněte, jaký již nyní máte k vyhlédnutému bytu vztah. Je spíše neutrální, či už nyní byt chcete za každou cenu? Často se stane, že subjektivní pocit je silnější než selský rozum a vy tak snadno přehlédnete, nebo ani nechcete vidět problematická fakta.
Na první prohlídce se věnujte především technickému stavu bytu. Vnitřně hodnoťte, dělejte si poznámky a doma je pak porovnejte s ostatními navštívenými byty. Dívejte se na vady a poškození. Vyžádejte si také nákres nemovitosti (dispozici bytu), ať můžete později doma plánovat např. umístění nábytku či případnou přestavbu (bourání, přesun příček).
Nepodceňte však ani důkladnou prohlídku celého bytového domu, jak uvnitř, tak z venku. Snadno si tak uděláte obrázek, jak se sousedi a celé společenství vlastníků bytů (SVJ) stará a zda jsou schopni shodnout se na zásadních rozhodnutích.
Na co se zaměřit v interiéru bytu?
- Podívejte se, jak je interiér rozvržen. Vyhovuje Vám dispozice?
- Jsou stropy rovné, bez prasklin?… nerovnosti a praskliny signalizují strukturní poškození.
- Co dveře, okna, jak těsní? Jdou dobře zavřít?
- U podkroví ověřte, zda voda neproniká ze střechy? Nejsou na omítkách patrné vlhké louže?
- Nejsou v bytě patrné stopy po červotočích, mravencích, myších?
- Podívejte se, v jakém stavu je topení, potrubí, kotel atd.
- Jaký zdroj energie se v bytě používá?
- Jaký je tlak vody? Spláchněte např. toaletu se současně tekoucí vodou.
- Podrobně prozkoumejte rozvody. Jak je na tom elektřina, zásuvky, kabely?
- Ověřte si platnosti revize elektro, plynu a dalšího.
- Ověřte si funkčnosti a stav dalšího technického vybavení (vytápění, plynový sporák apod.)
- Ověřte si nákladovost služeb nebo plateb požadovaných za služby (typu úklid, ev. recepce, kamerový systém).
- Zeptejte se na stav fondu oprav, účetnictví společenství, jaké jsou plánované rekonstrukce?
Na co se zaměřit u samotného bytového domu?
