Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu

Realitní

Kategorie

Kdy a jak mohu zvyšovat nájemné?

Nájemné, které si sjednáme na začátku nájemního vztahu, nemusí být finální a v průběhu doby nájmu se může měnit. Zkušení pronajímatelé stále sledují realitní trh a snaží se na něj chytře reagovat. Samozřejmě záleží na tom, s jakou strategií pronajímáte právě ten svůj byt.

Vystěhování nájemce, odvrtání zámků vs. trestný čin porušování domovní svobody

Nájemní smlouvou k bytu se pronajímatel, potažmo vlastník, zaváže přenechat nájemci byt k zajištění bytových potřeb. Z této obligace plynou pro obě smluvní strany práva a povinnosti. Zatímco nájemce je především povinen byt užívat řádně v souladu s nájemní smlouvou, pronajímatel se zavazuje přenechat byt nájemci tak, aby jej mohl užívat a bylo mu umožněno nerušené užívání bytu po dobu nájmu, ať už na dobu určitou, nebo dobu neurčitou. Nájem bytu končí uplynutím této doby, popřípadě muže být i ukončen z důvodů, které nabízí občanský zákoník.

Nájem bytu bez písemné nájemní smlouvy

Do roku 2014 bylo potřeba pro uzavření platné nájemní smlouvy respektovat dosavadní právní úpravu starého občanského zákoníku, která vyžadovala nutnost písemné formy pod sankcí absolutní neplatnosti. To však přinášelo mnoho problémů v situaci, kdy lidé bydleli v bytě mnoho let, přestože neměli písemný doklad o uzavření nájemní smlouvy, nebo když pronajímatel nechal uživatele bytu v bytě bydlet bez písemné nájemní smlouvy. To často vedlo k přenechání bytu bez jakéhokoli ujednání, čímž ovšem byla práva takových lidí – „ nájemců“ velmi nejistá. Jak je to tedy od roku 2014?

Jak zjistit, že zájemce bude dobrým nájemníkem?

Přáním každého pronajímatele je slušný a pravidelně platící nájemník. Navíc, pokud sem tam něco v bytě spraví či zajistí opravu, uklízí společné prostory a není v rámci soužití se sousedy konfliktní, tak je to nájemník zn. IDEÁL. Ale jak takového nájemníka najít? Jak a podle čeho zjistit, že není v exekuci či insolvenci? Existují nějaká pravidla pro výběr?

Jak pronajímat nemovitost (byt)

Pronajímání nemovitostí je disciplína sama o sobě a není to jen tak ji zvládnout na 100%. S pronajímáním nemovitostí se váže několik problémů a otázek, jako je např.: Jak určit výši nájmu? Jak zajistit, abych neměl problémového nájemníka? Vybavený byt nebo prázdný? Jakou smlouvu uzavřít? Jak a kde nájemníka vůbec sehnat? … apod.

Máte dotazy k registraci členství a potřebujete více informací?

Nabízíme ZDARMA maximum informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Zavoláme vámNapište nám

Jak a kde inzerovat pronájem našeho bytu?

Přikrášlit si naši nabídku pronájmu nebo být extrémně pravdomluvný? Používat triky okoukané i filutů makléřů nebo být od začátku věcný a přímočarý? Je lepší si nechat pravdu na samotnou prohlídku nebo ji dát již do inzerce? A kde inzerovat – jsou realitní portály, kde je větší šance oslovit zájemce – potenciální nájemníky?

Nájem a trvalý pobyt

Často se lze setkat s inzeráty na pronájem bytu s vyznačenou poznámkou „ne trvalý pobyt“. Jakým způsobem může či nemůže pronajímatel ovlivňovat evidenci pronajímaného bytu jako adresu trvalého pobytu nájemce, jaká rizika s tímto mohou být spojena a jak trvalý pobyt nájemce zrušit? Tyto otázky budou hlavním tématem níže uvedeného článku.

Na jakou dobu je optimální pronajmout byt?

Smlouva na 99 let, na dobu neurčitou či jen na pár měsíců? Pokud bude nájemce slušný a spolehlivý, tak bychom chtěli, aby zůstal napořád, ale co když takového nenajdeme? Je lepší uzavřít smlouvu na dobu určitou či neurčitou? A na kolik měsíců či let? Je to jedno nebo je z hlediska právní ochrany ve smlouvách nějaký rozdíl?

Zhodnocení pronajatého bytu nebo domu

Rozhodne-li se pronajímatel provést stavební úpravy, které zvyšují hodnotu bytu, který pronajímá, často to vede i ke zlepšení podmínek bydlení v bytě nebo rovnou v celém domě. S takovými úpravami se většinou pojí nemalé náklady. Jak a za jakých okolností lze část nákladů získat od nájemníků zpět, bude popsáno v následujícím článku.

Porostou ceny nemovitostí v roce 2021? – nebo začnou strmě padat?

Odhady vývoje cen nemovitostí jsou zpravidla dány určitými zákonitostmi, měřitelnými ukazateli a odrážejí často celkovou ekonomickou situaci v zemi. Odhady cen nemovitostí v roce 2020 byly diametrálně jiné: byl očekáván pokles cen nemovitostí a menší zájem o hypoteční úvěry. Ve skutečnosti padaly rekordy u sjednaných úvěrů, ceny nemovitostí dále rostly. A jak to bude v roce 2021?

1 2 3 4
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace