Rekonstrukce bytového jádra
Chystáte se na rekonstrukci bytového jádra? Víte, jakými zákony se musíte řídit a jaké máte povinnosti, abyste neplatili pokutu? Stačí pouze ohlášení nebo je nutné stavební povolení? Více se dočtete v odpovědi renomované advokátní kanceláře.

Vycházíme z dotazů našich členů, které jsme obdrželi v rámci odpovědního servisu – odpověď poskytli odborníci – členové realizačního týmu České asociace pro nemovitosti, z.s.
Dotaz člena:
Bydlím v panelovém domě, kde je společenství vlastníků jednotek, byt mám v osobním vlastnictví. Chci provést rekonstrukci starého umakartového bytového jádra. Jak mám správně postupovat, když nyní dle stavebního zákona není povinnost žádat o stavební povolení snad ani není třeba podat ohlášení stavby. Dle jakých norem má stavební firma postupovat, aby vše bylo v souladu s příslušnými předpisy (je třeba mít zpracovaný projekt a kdo je oprávněn takový projekt zpracovat?). Jaké hrozí sankce a od koho při nedodržení správného postupu?
Karel Z., Praha
Odpověď:
Dobrý den,
v případě rekonstrukce bytového jádra může nastat trojí situace: je vyžadováno stavební povolení, je vyžadováno ohlášení stavby, není vyžadováno stavební povolení ani ohlášení stavby.
Pro rekonstrukci bez stavebního povolení nebo ohlášení musí být splněny následující podmínky uvedené v ustanovení § 103 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona (zejména udržovací práce, jejich provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou; stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí11) a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou). Obecně lze vyvodit, že se stavební povolení ani ohlášení nevyžaduje, pokud:
-
materiál nového bytového jádra je stejný, nebo velice podobný hmotnosti původních materiálů,
-
je zachována původní dispozice bytu a bytového jádra, tedy i způsob užívání jednotlivých místností.
Ohlášení je vyžadováno v případě stavebních úprav, u kterých dojde ke změně v užívání některé části stavby. Může se jednat o přesunutí či zvětšení koupelny do prostoru chodby, přesunutí WC, apod. rekonstrukcí nesmí být zasaženo do nosných konstrukcí.
Stavební povolení je vyžadováno vždy, když dojde k zásahu do nosných konstrukcí bytu.
Porušení povinnosti opatřit si ohlášení či stavební povolení je přestupkem, za který je možné udělit sankce ze strany stavební úřadu dle ustanovení § 178 a násl. stavebního zákona.
Bez bližších znalostí případu Vám nemůžeme poskytnout kvalifikovanou odpověď.
Odpovídala renomovaná advokátní kancelář:
AK Pajerová s.r.o.
