Rezervační smlouva - koupě bytu v novostavbě
Při nákupu bytu přes realitní kancelář či přes developera bývá pravidlem, že se podepisuje tzv. rezervační smlouva. Co je to za smlouvu, jaké má náležitosti a jaká jsou její úskalí? Bývá označována za nadbytečnou záležitost, ale přesto je to na realitním trhu denním chlebem mezi prodávajícím a kupujícím. Rezervační smlouvu podepisujte opravdu jedině tehdy, když jste si opravdu jisti technickým stavem nemovitosti a veškerými detaily, samozřejmě i financováním. Na jakých dalších věcech byste měli trvat při podpisu rezervační smlouvy? Víte, jak bezpečně složit rezervační zálohu nebo co se stane, když podepíšete rezervační smlouvu a pak od ní odstoupíte?
Přestože podpis rezervační smlouvy je významným milníkem v celém procesu koupě bytu, tak rezervační smlouvě nejsou dány žádné zákonné náležitosti obsahu. Pravidelným a základním obsahem rezervační smlouvy je závazek zájemce složit rezervační zálohu, která propadne realitní kanceláři, nebude-li v určité době uzavřena smlouva navazující (buď smlouva o smlouvě budoucí kupní či kupní smlouva), a na druhé straně závazek realitní kanceláře (ideálně též prodávajícího), že po danou dobu nebude nemovitost nabízena nebo prodána jinému zájemci.
Obecně vzato, z hlediska vztahu prodávajícího a kupujícího lze rezervační smlouvu označit za nadbytečný element. Přesto všechno bývá rezervační smlouva využívaným nástrojem realitních kanceláří jako pojistka pro případ, že klient po uzavření takové smlouvy nakonec nemovitost nekoupí.
Vzhledem k tomu, že prodávající v 50% případech budou řešit prodej přes realitní kancelář, budete s 50% pravděpodobností i vy, jakožto kupující, čelit podpisu takové smlouvy.
V případě novostavby se rezervační smlouva často uzavírá přímo mezi developerem a kupujícím, postup je v podstatě stejný.
Kdy a za jakých podmínek podepsat rezervační smlouvu a na co si dát pozor?
Rezervační smlouvu podepište, když:
- znáte právní stav kupovaného bytu,
- znáte technický stav kupovaného bytu,
- znáte harmonogram výstavby (i její další etapizaci),
- máte zajištěné financování,
- znáte znění kupní smlouvy,
- máte možnost složit zálohu na kupní cenu (rezervační zálohu) do advokátní / notářské úschovy.
Tak jak bylo doporučováno v předcházejících kapitolách, důsledná prověrka právního a technického stavu bytu odborníky je jednoznačně nezbytná. Určitě nechcete, aby se o byt po roce přihlásil dřívější majitel nebo třeba exekutor, nebo vás překvapily plísně nebo jiné skryté vady.
Důležité je odhalit především případné podvody, zejména zda prodávající je skutečným vlastníkem bytu, dále také věcná břemena nebo zástavní práva, která na kupovaném bytě váznou.
Prověřujte ale také svoji vlastní schopnost závazek dodržet. Pokud nemáte na financování vlastní prostředky, rozhodně byste měli mít za sebou prescoring, kdy vám banka nebo nezávislý poradce zjistí, na jakou hypotéku můžete se svými příjmy dosáhnout. Dopředu lze prověřit i registry dlužníků, kam jste se mohli dostat nedopatřením, a koupě by tak mohla být zcela nemožná.
Specifika rezervační smlouvy
Nevnímejte rezervační smlouvu jako předem daný dokument, který je třeba podepsat. Jde o smluvní stanovení ne vždy zcela výhodných podmínek, je potřeba si ohlídat její znění. S podpisem rezervační smlouvy se pojí i složení tzv. rezervační zálohy. I tím kupující potvrzuje, že má o nemovitost zájem.
Tato rezervační záloha se poté odečítá z celkové kupní ceny nemovitosti. Výše rezervačního poplatku se liší v závislosti na ceně kupovaného bytu a konkrétní realitní kanceláři. Nejčastěji to bývá okolo 3 - 5% z kupní ceny. Velmi podstatné je pak, aby peníze byly po celou dobu transakce uloženy u vašeho advokáta, na vázaném účtu v bance nebo v notářské úschově, NE!!! v úschově u realitní kanceláře.
Vázací podmínkou by měl být vždy vklad do katastru nemovitostí. Rozhodně se vyhněte situaci, kdy je sepsána kupní smlouva, peníze jsou poslané a čeká se na vklad do katastru. Pokud by se stalo, že katastr byt z nějakého důvodu nepřevede, majitel bytu bude mít peníze a bude i nadále vlastnit nemovitost.
Na jakých ustanoveních byste měli trvat?