Úschova peněz při koupi nemovitosti – jaký typ zvolit?
Úschova peněz je jednoznačně ideálním právním institutem, který efektivně řeší peněžní transakce v závěrečné fázi procesu koupě nemovitosti. Jaké možnosti jako kupující máte a jaké variantě úschovy se rozhodně vyhnout? Jak minimalizovat rizika spojená s transakcí rezervační zálohy či samotné kupní ceny při koupi bytu nebo domu?
Úschova peněz je jednoznačně ideálním právním institutem, který efektivně řeší peněžní transakci v závěrečné fázi procesu koupě bytu či domu. Úschova podstatně snižuje možná rizika této transakce a umožňuje zajistit kontrolu procesu koupě až do úspěšného převodu nemovitosti dle sjednaných smluvních podmínek v kupní smlouvě.
Doporučujeme tedy k předání a převzetí kupní ceny zvolit třetí osobu, která finanční prostředky převezme od kupujícího do úschovy a prodávajícímu je vydá až po splnění podmínek uvedených v kupní smlouvě resp. ve Smlouvě o úschově peněz, přičemž v době od jejich složení do úschovy
s nimi nemůže kupující ani prodávající samostatně nakládat. Nemůže se tak stát, že je jedna strana bez vědomí druhé z úschovy vyzvedne.
Pozor, nikdy nezasílejte kupní cenu prodávajícímu na jeho účet ihned po podpisu kupní smlouvy. V minulosti již bylo zaznamenáno mnoho případů, kdy prodávající převzal peníze, ale návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí vůbec nepodal. Nebo bude návrh na vklad zamítnut a vy se pak budete řadu let soudně domáhat vrácení kupní ceny.
Jakou formu úschovy si vybrat?
Úschovu finančních prostředků nabízí advokáti, notáři, banky a dokonce i samy realitní kanceláře. Úschovu realitní kanceláře však rozhodně nemůžeme doporučit a to především z důvodu nedostatečného právního vzdělání, absence pojištění odpovědnosti či nízkého plnění, většího rizika platební neschopnosti a v neposlední řadě proto, že pro realitní kanceláře neexistují závazné profesní regulace a kontroly ze strany státu.
Všechny uvedené smluvní typy bývají trojstrannou smlouvou (smlouvou o úschově), kterou uzavírá schovatel (advokát, notář, banka) spolu s prodávajícím a kupujícím. Ve smlouvě se kupující zavazuje, že v určité stanovené lhůtě složí na účet úschovy kupní cenu a dále se v ní smluvní strany dohodnou, za jakých podmínek schovatel kupní cenu vyplatí prodávajícímu.