Vyklizení a předání bytu nájemcem
Nájemní vztah je závazkový právní vztah, v rámci kterého se pronajímatel zavazuje poskytnout nájemci k dočasnému užívání určitou věc a nájemce je povinen za užívání této věci hradit pronajímateli nájemné. Jak plyne z výše uvedeného, předmět nájmu je nájemci poskytován jen dočasně. Po skončení nájmu je tak nájemce povinen byt předat pronajímateli. Pakliže se tak nestane, může se pronajímatel bránit podáním žaloby na vyklizení. Jaké alternativy jsou k soudnímu řízení pro pronajímatele k dispozici?
Předání bytu
Pakliže bude nájemci předáván byt k užívání vyklizený, je i nájemce povinen jej ke dni skončení nájmu předat pronajímateli taktéž vyklizený. Pronajímatel většinou na vyklizení bytu trvá, neboť má zájem byt dále pronajímat nebo užívat. Ačkoliv za jiných okolností by byl pronajímatel ke vstupu do bytu oprávněn už jen z titulu svého vlastnického práva, v případě, kdy byl byt pronajat, je situace jiná, a to i v případě, kdy nájemcovo nájemní právo k bytu již netrvá a nájemce byt užívá neoprávněně.
Aby mohl pronajímatel do bytu vůbec vstoupit, musí být byt předán. Dle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen NOZ), se byt považuje za předaný, jsou-li pronajímateli odevzdány klíče od bytu a nebrání-li mu jinak nic v jeho přístupu a užívání. Pakliže tedy nájemník předá pronajímateli klíče od bytu, může jej pronajímatel užívat, dále pronajímat nebo s ním jinak disponovat, a to bez ohledu na to, zda předání bytu proběhlo protokolárně nebo obdobným způsobem. Pakliže je byt takto předaný, může pronajímatel byt sám užívat. Pokud nájemce nepředal byt vyklizený, dostává se tím do prodlení, neboť nesplnil povinnost předání bytu ve stavu, v jakém mu byl předán[1].