Základní informace k příjmům podle §7 ZDP
V případě, že pronajímatel vlastní nemovitost a tuto nemovitost zařadí do obchodního majetku, jsou příjmy z pronájmu příjmy dle §7 zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění platných předpisů, /dále jen ZDP/. Další neméně důležitou podmínkou pro podnikání pronajímáním movitého a nemovitého majetku zařazeného do obchodního majetku je mít povolení k živnostenskému podnikání, jednoduše živnostenský list.

V případě, že pronajímatel vlastní nemovitost a tuto nemovitost zařadí do obchodního majetku, jsou příjmy z pronájmu příjmy dle §7 zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění platných předpisů, /dále jen ZDP/. Další neméně důležitou podmínkou pro podnikání pronajímáním movitého a nemovitého majetku zařazeného do obchodního majetku je mít povolení k živnostenskému podnikání, jednoduše živnostenský list. V opačném případě by se jednalo o nedovolené podnikání a Živnostenský úřad by po právu toto podnikání sankcionoval.
Je třeba se zmínit také o tom, co se rozumí zařadit pronajímanou věc do obchodního majetku. Znamená to, že pronajímatel zařadí předmět do seznamu hmotného majetku, bude o něm účtovat, bude moci uplatňovat odpisy a bude uplatňovat výdaje snižující základ daně nebo hospodářský výsledek v případě vedení účetnictví. Je třeba oddělit pronajímatele, kteří vedou daňovou evidenci nebo ty, kteří účtují v soustavě podvojného účetnictví. Chování příjmů a výdajů v obou systémech se liší.
Je třeba si uvědomit, že existuje i několik druhů vlastnictví. Ty hlavní jsou tyto:
- vlastnictví předmětu pronájmu jednou osobou,
- vlastnictví předmětu pronájmu více majiteli ve spoluvlastnictví bez přesného stanovení podílu,
- vlastnictví předmětu pronájmu více majiteli ve spoluvlastnictví s určením podílu,
- vlastnictví předmětu pronájmu manžely ve společném jmění manželů.
U jednotlivých druhů vlastnických podílů se postupuje jinak a hlavně druh vlastnictví má důsledek v různém uplatňování výdajů. Jednotlivé odlišnosti se musí posuzovat jednotlivě.
