Zhodnocení pronajatého bytu nebo domu
Rozhodne-li se pronajímatel provést stavební úpravy, které zvyšují hodnotu bytu, který pronajímá, často to vede i ke zlepšení podmínek bydlení v bytě nebo rovnou v celém domě. S takovými úpravami se většinou pojí nemalé náklady. Jak a za jakých okolností lze část nákladů získat od nájemníků zpět, bude popsáno v následujícím článku.
Zhodnocení bytu nebo domu
Zvyšování nájemného může být mimo jiné spojeno i se stavebními úpravami provedenými pronajímatelem. Musí se jednat o takové úpravy, které trvale zlepšují užitnou hodnotu pronajatého bytu či celkové podmínky bydlení v domě nebo takové, které mají za následek trvalé úspory energie nebo vody. Ať už půjde o stavební úpravy s jakýmkoliv ze shora uvedených následků, vždy se jedná o situaci, kdy by pronajímatel byt pronajal za vyšší nájemné, než za jaké jej dle nájemní smlouvy pronajal v minulosti současnému nájemci.
Ve shora uvedeném případě se může pronajímatel dohodnout s nájemci na zvýšení nájemného. Zvýšení ovšem nesmí přesáhnout deset procent z účelně vynaložených nákladů na úpravy ročně.
V případě, že s návrhem na takové zvýšení souhlasí alespoň nájemci dvou třetin bytů v domě, budou povinni takto zvýšené nájemné platit všichni nájemci v domě.
Shora uvedené zvýšení nájemného však nemůže být pronajímatelem provedeno jednostranně, jde vždy o dohodu s nájemci. Pakliže k takovéto dohodě nedojde, může pronajímatel nájemci navrhnout zvýšení nájemného o tři a půl procenta z vynaložených nákladů ročně. Ani v jednom ze shora uvedeného zvyšování však nejde o každoroční zvyšování, ale o jednorázové navýšení[1] (např. činí-li původní nájem 5.000,- Kč měsíčně a vynaložené náklady činí 100.000,- Kč, dojde ke zvýšení nájmu o 35.000,- Kč ročně, tedy měsíční nájem bude 7.917,- Kč měsíčně. Bylo-li pak touto investicí zhodnoceno např. pět bytů v domě, bude zvýšené nájemné na každý takto zhodnocený byt činit 5.583,- Kč měsíčně, přičemž tato částka se již dále nenavyšuje).