Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Zvyšování počtu osob v nájemcově domácnosti

Nájemce má právo realizovat v pronajatém bytě svůj soukromý a rodinný život a za tímto účelem přijímat návštěvy a nové členy domácnosti. Proti tomu stojí zájmy pronajímatele plynoucí z jeho vlastnického práva k bytu. Pro stanovení, jakým způsobem a za jakých podmínek může pronajímatel zasahovat do počtu osob v nájemcově domácnosti, určuje občanský zákoník níže popsaná pravidla.

Rozlišení pojmu „domácnost“ a „společná domácnost“ ve smyslu občanského zákoníku

Vzhledem k tomu, že zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník, používá pojmy „domácnost“ a „společná (případně rodinná) domácnost“[1] v  různých významech, považuji za důležité osvětlit rozdíl mezi těmito pojmy, aby nedocházelo k jejich záměně. Pojem společná domácnost byl dříve definován v občanském zákoníku účinném do 31. 12. 2013 a taktéž judikaturou následovně:

„Společná domácnost je spotřebním společenstvím trvalé povahy; představuje skutečné a trvalé soužití fyzických osob, v němž její členové přispívají k úhradě a obstarávání společných potřeb a společně a bez rozlišování hospodaří se svými příjmy.“[2]  

V současném občanském zákoníku není pojem společná ani rodinná domácnost definován nijak. Pojem společné domácnosti má význam například pro zařazování do dědických tříd, kdy osoby žijící se zůstavitelem ve společné domácnosti dědí hned po potomcích zůstavitele[3].

Pojem domácnost pak není zákonodárcem definován vůbec. Dle odborné literatury je pojem domácnost v souvislosti se změnou členů nájemcovy domácnosti vykládán jako „prostor, ve kterém má nájemce své obydlí“[4]. Pro určení, zda je daná osoba členem nájemcovy domácnosti, tedy není důležité, zda osoby společně hospodaří. Zároveň tyto osoby nejsou zařazeny do žádné z dědických tříd[5].

Souhlas pronajímatele

Pronajímatel má obecně právo vyhradit si souhlas s přijetím nového člena do nájemcovy domácnosti. Pokud si pronajímatel takové právo vyhradí, nemůže bez jeho písemného souhlasu nájemce dalšího člena domácnosti bez tohoto souhlasu přijmout.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Nájemní a družstevní bydlení podle nového OZ
Nový občanský zákoník s sebou přinesl zásadní změny v oblasti bytového práva. V publikaci jsou šikovně a přehledně rozebraná témata jako je nájem obecně, bydlení manželů (i po zániku manželství), družstevní bydlení a další specifika nájemního bydlení.
406 Kč 391 Kč
Detail
PRODEJ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v družstevním vlastnictví (DV) a chcete ho prodávat (resp. převést svůj družstevní podíl) bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který ...
500 Kč 300 Kč
Detail
PRODEJ POZEMKU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat stavební pozemek a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 150 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 100 Kč 3 290 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace